עכובית הגלגל, Tumble thistle ,Gundelia tourneforii

מאת: מינה פארן Ph.D

שם בוטני: Gundelia tourneforii
שם נפוץ: Tumble thistle
שם עברי: עכובית הגלגל
שם ערבי: עכוב

משפחה: מורכבים, Asteraceae

חלקי צמח בשימוש: צוואר השורש, העלים, הקרקפות

תיאור הצמח

צמח קוצני רב שנתי הגדל ברוב אזורי הארץ. מופיע בתלמוד בשם עכוב, ובתנ”ך הוא מוזכר כגלגל הנדחף על ידי הרוח. (וגער בו ונס ממרחק ורודף כמו הרים לפני רוח וכגלגל לפני סופה. ישעיהו, י”ז, י”ג).

הצמח מכיל מיץ חלבי. העלים גדולים וקוצניים בשוליים. במרכזם מתפתח עמוד תפרחת עם פרחים צהובים. התפרחת מורכבת מקרקפיות רבות וצפופות. רק הפרח המרכזי עושה פרי. לאחר הבשלת הפרי הצמח מתייבש כולו, ניתק ממקומו ומתגלגל כמו גלגל עם הרוח. זוהי דרכו של הצמח להפיץ את זרעיו.

עכובית הגלגל הוא מין יחיד בסוג עכובית.

העכובית הוא צמח מאכל מבוקש. צוואר השורש, העלים והקרקפות נחשבים למעדן בקרב האוכלוסיה הערבית והבדווית  בארץ. כתוצאה מקטיף מוגזם תפוצת הצמח יורדת, והתחילו ניסיונות לגדל את הצמח.
מחקר שנערך בטורקיה בדק את ערכו של העכובית כצמח רפואי, כנוגד חמצון יעיל ואת האפשרות לשימוש בו כאנטי סרטני (1).

העכובית גדלה בר במצרים, קפריסין, אירן, ירדן, טורקיה, אזרביז’אן וטורקמניסטן (1). בכל ארצות גידולו הוא ידוע כצמח מאכל (2).

באנטוליה משתמשים בזרעים ברפואה המסורתית לטיפול בויטיליגו. זרעים טריים ידועים כדיורטיים יעילים (1).
במחקר נבדקה השפעה של מיצויים של עכובית הגלגל על הפעילות של גלוטטיון GST.

החוקרים מעלים טענה, שאחת הסיבות להתפתחות סרטן שאינו רגיש לתרופות, היא קוניוגציה בין הגלוטטיון לתרופות הניתנות בכימותירפה (3). התרופות מורחקות על ידי דה-טוקסיפיקציה באמצעות הגלוטטיון.

החוקרים חפשו צמח אנטי אוקסידנט, שיעכב את פעילות הגלוטטיון, ויאפשר לתרופות לפעול על המטופלים (1). עבודה דומה התפרסמה בשנת 2004 על צמח אפריקני (4) והחוקרים חפשו אם גם העכובית תהיה דומה בפעילות שלה. החוקרים בדקו את תכולת הפנולים, הפעילות נוגדת החמצון וההשפעה על הגלוטיון בזרעים ובנוף הצמח של עכובית הגלגל. הם מצאו עיכוב של פראוסידציה של השומנים במיקרוזומים של כבד מכבשים בהשפעת הזרעים ונוף הצמח. ריכוז הפנולים  בזרעים היה גבוה בהרבה מאשר בנוף הצמח. הזרעים היו יעילים יותר בניטרול רדיקלים חופשיים ועיכוב פראוקסידציה של ליפידים (1).

הזרעים היו יעילים יותר גם בעיכוב של הגלוטטיון. הקשר בין ריכוז גבוה של פוליפנולים ועיכוב של גלוטטיון הוכח בעבר (4). במחקר אחר הוכיחו שפוליפנולים עכבו פעילות של גלוטטיון בתאי סרטן בתרבית (5).

החוקרים טוענים שהעבודה שלהם מקבלת חשיבות מיוחדת מפני שהם מוצאים פעילות שעלולה להיות אנטי סרטנית בצמח מאכל מקובל. זהו מחקר ראשון על העכובית, וצריך להעמיק ולחקור את כל המרכיבים, אבל, החוקרים הצליחו להראות, שהצמח, ובפרט הזרעים הם אנטי אוקסידנטים ומעכבים פעילות של גלוטטיון.

Print Friendly, PDF & Email

מקורות

Coruh N. Sagdicoglu AG. Ozgokce F. Iscan M. Antioxidant capacity of Gundelia tournefortii L. extracts and inhibition on glutathione-S-transferase activity, Food Chemistry, 2007, 100: 1249-1253. Ertug F. An ethnobotanical study in central Anatolia (Turkey). Economic Botany, 2000, 54: 155-182. Zanden Jj. Geraets V. Wortelboer HM. et al. Structural requirements for the flavonoid-mediated modulation of glutathioneS-transferase P1-1 and GS-X pump activity in MCF-7 breast cancer cells. Biochemical Pharmacology, 2004, 67: 1607-1617. Gyamfi AM. Ohtani II. Shinno E. Aviya Y. Inhibition of glutathione-S-transferases by thonningianin A. isolation from the African medicinal herb. Thonningia sanguinea, in vitro. Food and Chemical Toxicology, 2004, 42: 1401-1408. Zhang K. & Wong KP. Glutathione conjugation of chlorambucil: measurement and modulation by plant polyphenols, 1997, Biochemical Journal, 325: 417-422.
שיתוף ברשתות
×
×

עגלת קניות

המידע הכתוב באינדקס הצמחים הנ”ל אינפורמטיבי בלבד 

ואינו מהווה תחליף לתרופות ו/או ייעוץ רפואי.

בכל מקרה יש להיוועץ ברופא.

דילוג לתוכן