מכללת רידמן

לימודי הרבליסט קליני Clinical Herbalist – תכנית לימודים ברפואת צמחים אינטגרטיבית -Therapy)  (Phyto

מייסד התוכנית, מפקח ויועץ מדעי: שרון קוצר .MNIMH Dip. Phyt
הרבליסט קליני מוסמך מטעם Medicine UK College of Phyto-therapy – Herbal וחבר המכון הבריטי הלאומי לרפאות צמחים MNIMH. בעל ניסיון קליני וניסיון מקצועי של למעלה מ- 17 שנה בתחום. מהוותיקים והמנוסים שבין מורי רפואת הצמחים בישראל ומבעלי חברת ברא צמחים.

מנהלת עמיתה של ביה”ס לרפואה טבעית: לאה לשם.M.A. N.D
 (Diploma ION (Institute for Optimum Nutrition, U.K
מוסמכת מדעי הרוח באוניברסיטת פריז, בוגרת המכון הבריטי לתזונה:
Optimum Nutrition The Institute for. נטורופתית, מאמנת אישית והרבליסטית קלינית. מנחת סדנאות מוסמכת עם ניסיון של 15 שנים בהנחיית קבוצות, מאמנת בתזונה ומטפלת הוליסטית בעלת ניסיון רב שנים. במהלך הקריירה האקדמית הייתה מרצה באקדמיה ועסקה בפיתוח תכניות לימודים באוניברסיטה הפתוחה. בנתה את  תכנית לימודי התזונה הטבעית במכללת רידמן לפני כ- 17 שנים בהתאמה לסטנדרטים המקובלים בארץ ובעולם. מרצה, מדריכה, מחנכת ומנהלת מגמת התזונה הטבעית במכללת רידמן.

מנהלת המגמה לנטורופתיה: יהודית טופל .M.A בחינוך, .N.D נטורופתית, הומאופתית
עוסקת בתחום התזונה והנטורופתיה כבר 20 שנה. מרצה במכללת רידמן מזה 14 שנים. מנהלת קמפוס רידמן בירושלים ומרכזת לימודי נטורופתיה ותזונה בירושלים מזה שבע שנים.

צוות מרצים בכיר ומנוסה המורכב מהרבליסטים קליניים מוסמכים ועתירי ניסיון קליני, ביניהם: שרון קוצר, ציפי קדוש, נורית מאור, יגאל קוטין, זיו טורבוביץ, חן חיים נחמיאס, אסף קורן, מיכל פדרליין, ועוד. כולם מרצים ומטפלים גם בנטורופתיה בעלי ניסיון רב אשר עברו הכשרה ייחודית ע”י שרון קוצר.

מכללת רידמן
למעלה ממחצית המטפלים הפועלים כיום בישראל הם בוגריה של מכללת רידמן- המכללה הוותיקה, הגדולה והמובילה בישראל בתחום לימודי הרפואה המשלימה והאינטגרטיבית כבר 28 שנים. מכללת רידמן מציעה את המגוון הרחב ביותר בארץ של מגמות ושל תכניות לימוד, המצטיינות ברמה אקדמית גבוהה, ומוכרות הן על-ידי אוניברסיטאות ומכללות בחו”ל והן על-ידי האיגודים המקצועיים של מקצועות הרפואה המשלימה בישראל. למכללה סגל הוראה ותיק ומיומן הכולל מרצים בעלי שם מהארץ ומהעולם, המביאים אל הכיתות את ניסיונם הרב ואת הידע העדכני והמתקדם ביותר בתחום. הקמפוסים של מכללת רידמן הפרוסים בכל חלקי הארץ מבטיחים נגישות מקסימלית ומאפשרים שמירת קרדיט במעבר מקמפוס לקמפוס. 

הלימודים במכללת רידמן כוללים שעות רבות של התמחות מעשית והכשרה רחבה גם בתחום הרפואה המערבית, המאפשרת לבוגרי המכללה להשתלב במוסדות הרפואה הקונבנציונאלית ביתר קלות. חלק נרחב ממסלולי הלימוד במכללת רידמן הינם בשיתוף מקצועי בלעדי עם “כללית רפואה משלימה” המעניקה לבוגרי המכללה עדיפות בקבלה לעבודה, בנוסף נהנים בוגרי המכללה מליווי צמוד של חטיבת “רידמן קריירה” המסייעת להם להשתלב בשוק העבודה. הסטודנטים של מכללת נהנים מחוויית לימוד מתקדמת: מערכת למידה מתוקשבת, הספרייה הגדולה בארץ בתחום ואווירת לימודים נעימה ומפרה המאפשרת תהליכים של התפתחות אישית ומקצועית הזכורה כחוויה לכל החיים, כפי שמעידים בוגרי המכללה. גם לאחר סיום הלימודים ממשיכה המכללה לשמש בית חם לבוגריה.

מהו הרבליסט קליני?
הרבליסט קליני הוא מטפל מומחה ברפואת צמחי מרפא מערביים שהיא למעשה הרפואה העתיקה ביותר בהיסטוריה האנושית. בכוחם של צמחי המרפא לחזק, לאזן ולשקם תהליכים בגוף ובכך לא רק להקל על תסמיני המחלות אלא גם למנוע אותן. צמחי מרפא ליוו את התפתחות האדם משחר האבולוציה האנושית. בכל תרבות ובכל מקום בעולם היוו הצמחים את המקור הראשוני והחשוב ביותר לטיפול ולמניעת מחלות.
רפואת הצמחים המודרנית (Phyto-Therapy) חוזרת ותופסת מקום מרכזי בתוך המכלול המתפתח של הרפואה האינטגרטיבית העולמית. לצמחי מרפא יכולת ייחודית לחזק, לאזן ולשקם תהליכים פיזיולוגיים ומערכות פיזיולוגיות ונפשיות בגוף האדם ועל ידי כך לסייע בהתמודדות הטבעית עם מצבי מחלה וחולשה כמו גם יכולת לחזק את הגוף ולמנוע מחלות ואי סדרים רפואיים.

ייחודיות התכנית

 • תכנית מעמיקה המיועדת למעוניינים להתמחות בתחום רפואת הצמחים ברמה הגבוהה ביותר. התכנית הכוללת את מירב הידע המסורתי העשיר של רפואת הצמחים המערביים, יחד עם הידע המחקרי והמדעי העדכני ביותר של החומרים הפעילים בצמחי המרפא ועל השפעותיהם הרפואיות על בני האדם הן בגוף והן בנפש. השילוב המיוחד של פיטוכימיה, רפואה מערבית, צמחי מרפא מערביים וגישות  מסורתיות הכוללות גם אנרגטיקה של צמחים
 • מאפשר בניית  אסטרטגיות טיפוליות בהתאמה אישית. שילוב זה מעניק  לבוגר התוכנית בהרבליסט קליני את היכולות לפתח קריירה מקצועית בתחום צמחי המרפא ולנהל שיח מקצועי עם עולם הרפואה המערבית, הרפואה הסינית ורפואת הצמחים המערבית.
 • התכנית מוכרת ע”י איגוד ההרבליסטים הקליניים של עיל”ם
 • מייסד התכנית, המלווה המקצועי וחלק מצוות המרצים הוא שרון קוצר, הרבליסט קליני ומבכירי ההרבליסטים בארץ וצוות המרצים המלמדים בה מורכב מהרבליסטים קליניים מוסמכים אשר עברו הכשרה ייחודית בת שנה ע”י שרון קוצר.
 • גולת הכותרת של התכנית הינה קליניקת התמחות ברפואת צמחים בהנחיית שרון קוצר הנערכת בשנה ג’ ללימודים ומשלבת קליניקה מעשית, ניתוחי מקרה, סיור שטח והתנסות מעשית.
 • התכנית כוללת התמחות בנושאים מיוחדים: ליווי היריון ולידה, טיפול בתינוקות ובילדים, טיפול ותמיכה בחולי סרטן ורפואת צמחים מונעת.
 • ניתן ללמוד את התכנית כמגמה תלת שנתית או כהתמחות במסגרת מגמת נטורופתיה.
 • הסטודנטים בתכנית נהנים מליווי צמוד של חטיבת רידמן קריירה הקשורה בהסכמי העסקה בלעדיים עם מאות מעסיקים במשק. בוגרי התכנית מבוקשים בקליניקות, בבתי הטבע והפארמים ובחברות הצמחים המובילות בישראל.
 • הסטודנטים בתכנית נהנים משלל שירותים והטבות: סיוע במימון שכר הלימוד, מלגות, מערכת למידה מתוקשבת, סדנאות וקורסי העשרה, ספרייה מקצועית העשירה בתחום, גישה חופשית למאגרי מידע מקצועיים, חנות עשירה עם הנחות לסטודנטים, כרטיס סטודנט להנחות והטבות בכל הארץ, ועוד.

תכנית הלימודים
תכנית תלת שנתית, היקף הלימודים נכון לשנת תשע”ז הינו: 1745 ש”ל. נושאי לימוד עיקריים: בניית תכנית טיפולית צמחית בהתאמה אישית, מיומנות מעקב אחר מטופלים, ידע ברקיחת צמחים ובאפשרויות השימוש המגוונות שבצמחים (טיפול חיצוני, פנימי, חליטות, טינקטורות, משחות, שמנים, אבקות ועוד), עולם המחקר של צמחי המרפא, ידע מדעי בתחום חומרים פעילים בצמחי המרפא והשפעותיהם על הפיזיולוגיה ועל נפש האדם, סיורים להכרת צמחי המרפא באזור גידולם הטבעי, ארומתרפיה, מיומנויות קליניות הכוללות: ניהול קליניקה ויחסי מטפל-מטופל, ועוד. בנוסף כוללת התכנית גם לימודים בסיסיים בתזונה וקורסי העשרה להתפתחות אישית ללא עלות, כל אלו בשילוב לימודי רפואה מערבית מקיפים ומעמיקים. בשנה ג’ עוברים הסטודנטים קליניקת התמחות (סטאז’) תחת ליווי והדרכה אישית צמודה של שרון קוצר, ההרבליסט הקליני הבכיר בישראל. 

מטרות תכנית הלימודים

 • הקניית מיומנויות קליניות המאפשרות בנייה של מערכת טיפולית צמחית בהתאמה אישית למטופלים.
 • רכישת מיומנות במעקב אחרי מטופלים, שינוי והתאמה של הטיפול הצמחי והתמודדות עם מקרים מורכבים וריאקציות טיפוליות.
 • רכישת ידע ברקיחה צמחית ורכישת מיומנות קלינית  בשימוש במגוון אפשרויות הטיפול בצמחי המרפא – טיפול חיצוני, פנימי, חליטות, טינקטורות, שמנים, משחות, אבקות, אמבטיות ועוד.
 • לימוד ניהול קליניקה, יחסי מטפל-מטופל, מעקב טיפולי ועבודה מול גופים חיצוניים.
 • לאפשר לסטודנטים להכיר את צמחי המרפא באזור גידולם הטבעי ולהבין את תכונותיהם הייחודיות על ידי השתלמות בסיורי טבע.
 • בניית תכנית טיפולית תוך אינטגרציה של צמחי מרפא, תזונה והמלצות לאורח חיים בריא.
 • מפגש עם עולם המחקר של צמחי המרפא.

תנאי קבלה
ראיון אישי עם יועץ/ יועצת המכללה או עם מנהלת המגמה
12 שנות לימוד
גיל 18 ומעלה
מבחן התאמה
*ידע באנגלית יקל על הסטודנט להעשיר את הידע הנלמד באמצעות קריאת טקסטים, מאמרים וספרות מקצועית המתפרסמים ברחבי העולם ובארץ.

תעודות
במסגרת המגמה תוענקנה תעודות של ארומתרפיה 240 שעות לימוד בצמחי מרפא ותעודת הרבליסט קליני.

קריירה
תכנית הכשרה זו היא הוותיקה והמקצועית ביותר בארץ ולפיכך מבוקשים בוגריה בקליניקות, בבתי הטבע והפארמים ובחברות הצמחים המובילות בישראל. “רידמן קריירה”- חטיבת ההשמה הייחודית של המכללה מציעה לבוגרי התכנית מגוון רחב של משרות מיד עם תום לימודיהם ומלווה את תהליך כניסתם לשוק העבודה.