תא הרבליסטי – מערבי

לפי הערכה יש בישראל נכון לשנת 2020 כ- 1500 הרבליסטים קליניים אשר סיימו את לימודיהם במסלול תלת שנתי, לימודי צמחי מרפא באחת המכללות, המוכרות על ידי איגוד ההרבליסטים של עיל"ם. מתוכם אנו מעריכים שרק כ 300 פעילים בתחום הטיפול בצמחים ומתוכם, 120 חברי איגוד.
המכללות ובתי הספר המוכרים מכשירים את הבוגרים לעסוק ברפואת צמחים קלינית כחלק מלימודים ארבע-שנתיים במסגרת לימודי הנטורופתיה או במסלול תלת שנתי בפני עצמו. לא כל מטפל המסיים 4 שנות לימודי נטורופתיה הינו מטפל ברפואת צמחים קלינית, שכן במסגרת הכשרתו כנטורופת הוא נדרש רק לשנתיים של לימודי צמחים ללא דרישה לשנה קלינית ולעבודת גמר. וכך, קיימים בישראל מטפלים רבים אשר למדו צמחי מרפא במסגרות המוכרות, אך ברמות הכשרה שונות והם אינם יכולים כיום להתקבל כחברים מן המניין באיגוד ההרבליסטים, אלא אם ישלימו את לימודיהם בהתאם להגדרות שהאיגוד קבע כבסיס להכשרת מטפלים בצמחי מרפא.

היות ומטפלים רבים מסיימים את לימודיהם ברפואת צמחים אבל אינם מוצאים את הבית המקצועי אשר יוכל ללוותם בתחילת דרכם כמטפלים צעירים, הדרך לנטישת המקצוע קצר ועל כן האיגוד שם לו למטרה לתמוך, למקצע, להעשיר וללוות את הסטודנטים הבוגרים, את המטפלים הצעירים וכן את אותם המטפלים שרפואת הצמחים טבועה בליבם אך במרוצת השנים הפסיקו לעסוק במקצוע מסיבות שונות.

מתוך ההבנה כי קיימים בישראל מאות מטפלים פעילים בצמחי מרפא אשר הוכשרו בגישות ומסורות שונות ביניהן הרפואה הסינית, אירוודית (הודית) ואחרות ומתוך ההכרה כי מדובר במטפלים מקצועיים העוסקים ברפואת צמחים לכל דבר ועניין החלטנו להרחיב את בסיסנו, ולפתוח תאים מקצועיים לכל אחד מרפואות הצמחים האחרות ביניהן : תא סיני, תא אירוודי ותא לרפואה אוננית מתוך רצון להגדיל את השפעתנו ולבסס את האיגוד כגוף מקצועי משמעותי בארץ.

התא המקצועי לרפואת צמחים קלינית יפעל לטובת צרכי המטפלים בכמה מישורים:

  1. הכשרות – בהתאם לסטנדרט המקצועי יקיים התא המערבי של איגוד ההרבליסטים, לבד ובשיתוף עם בתי הספר ואיגודים מקצועיים בחו”ל, הכשרות מקצועיות על מנת להביא את חבריו העתידיים והנוכחים לרמה הגבוהה ביותר ברפואת צמחים קלינית ע”י הרצאות, סדנאות, כנסים ותוכנית חניכות וצפיות קליניות.
  • חניכה – האיגוד יקיים תוכנית סופרוויז’ן קבועה, אשר תותאם לנטורופתים, הרבליסטים קליניים ולמטפלים ברפואת צמחים אינטגרטיבית המשלבת עקרונות מהמסורות השונות.
  • קליניקות לימודיות וצפיות קליניות– האיגוד יפעל לאפשר צפיות אצל מטפלים ותיקים.
  1. תאום ושיתופי פעולה עם המוסדות הלימודיים– הדרך בה אנו צועדים מחייבת תיאום עם מוסדות הלימוד על מנת להביא את המטפלים למקום איליו אנו מייעדים אותם ועל מנת להביא את הבוגרים אלינו. תוכניות הלימוד, בהדרגה, יעמדו בדרישות האיגוד המתחדשות שיעודכנו על מנת שנוכל להציג את הרמה המקצועית המתבקשת בצורה ברורה בדרכו של המקצוע להכרה או הסדרה, מה שיגיע קודם.

התא יישאף לקדם ולפתח ביחד עם מוסדות הלימודים המקומיים הכשרות קבועות שיהיו חלק מתוכנית הכשרות והעשרה שנתית.

  1. קשר עם מוסדות הלימוד בחו”ל- התא יישאף לשת”פ בינ”ל על מנת לאפשר לחברי התא להתמקצע מחוץ למסגרות המוצעות בארץ.
  2. מחקר ופיתוח- קידום רב שכבתי של מחקר צמחי מרפא בארץ ומול גופים בחו”ל.
  3. בניית מסד נתונים- איגוד ההרבליסטים יבנה כחלק מתוכנית ההתפתחות שלו מסד נתונים לתא המערבי הקליני שיהיה זמין לחברי האיגוד בלבד וישמש את החברים לקידום רמתם המקצועית וחיבורים לאיגודים ועמותות בינ”ל בהם האיגוד חבר.
  4. איגוד הקהילה וקביעת סטנדרט – התא ההרבליסטי שם לו למטרה להוות בית מקצועי וחברתי קולגיאלי שיאגד את הקהילה וייתן מענה לחבריה בתחומים המקצועיים ואלה הנושקים להם בכדי לייצר קהילה פעילה חזקה אשר תוכל להוות גורם דומיננטי בכל דיון עתידי מול גופי הממשלה והרגולציה השונים.

סטטוס רפואת הצמחים הינו הבעייתי והמורכב ביותר מכל מקצועות הרפואה המשלימה אך יהיה גם הקשה ביותר לאסדרה.

הכוח הוא במספרים. הצטרפו לאיגוד זה רווח נקי לכולם🌿

Print Friendly, PDF & Email