רפואה סינית – איך תוכלו להתמקצע בעולם צמחי המרפא

ראשית ברכות על התאחדותכם לגוף אחד 😊

 

זה לא סוד שעולם צמחי המרפא מעט חסר בעולם הסיני ובעשייה בפועל, לכן, אנו רוצים לפעול בשת”פ מלא עם האיגוד החדש ולתת בית להרבליסטים בינכם.

 

בתוך איגוד ההרבליסטים הישראלי יש תא סיני. תא זה עובד בשת”פ מלא עם ממשלת סין, בתי חולים בסין ומרכזי הוראה, הכשרות, קידום מקצועי. בתא הסיני תמצאו המון ידע לרשותכם, מעבר להכרה רשמית שאנו עמלים עליה.

 

מעבר לכך האיגוד שלנו פועל בתוך איגוד הרפואה האירופי ועובד על הכרה דומה עבורכם.

באיגוד תוכלו למצוא תאים נוספים של צמחי מרפא ולמעשה להגביר את הכשרתכם המקצועית והידע הזמין לכם.

 

מה הערך המוסף שלנו?

 • אנחנו עושים נטו צמחים.
 • תא סיני, תא מסורתי, תא הרבליסט קליני- אנו מחוברים לאיגודים בינ”ל ופועלים על הכרה רשמית של החברים שלנו בעולם.
 • אנו פועלים בשת”פ מלא עם גופים להכשרות מקצועיות עבורכם רק בצמחי מרפא.
 • אתם שותפים לעשייה (אם אתם רוצים)- מחקר, כתיבת מונוגרפיות, השבת צמחים לטבע, פורומי לימוד וייעוץ.
 • כנסים בינ”ל כל חודש.

 

הזדמנות חד פעמית-

להיכנס במחיר מוזל רק לחברי איגוד הרפואה הסינית – 150 ₪ לשנה + קופון על סך 100 ₪ להשתתפות בפעילויות והרצאות.

יכולים להתקבל רק חברים שמאושרים על ידי האיגוד הסיני מבתי ספר מוכרים.

 

להרשמה שלחו מייל עם פרטיכם ותעודת ההסמכה שלכם ל: info@herbology.org.il

 

קצת עלינו-

איגוד ההרבליסטים הקליניים הינו גוף גג מקצועי אשר פועל במציאות משתנה ומורכבת, בה רפואת הצמחים מוצאת את מקומה במדינת ישראל מתוך שאיפה למצוינות.

 

האיגוד מהווה בית למטפלים ברפואת צמחים אשר נמצאו מתאימים ועמדו בתקנות המקצועיות שהאיגוד העמיד וקבע אחרי שקלול גורמים רלוונטים.

 

נכון לשנת 2020 האיגוד פועל מתוך העמותה הישראלית לצמחי מרפא ומהווה את הזרוע המקצועית בעמותה אשר פועלת אל מול הקהילה וקהל המטפלים.

 

נכון לכתיבת שורות אלה, רפואת צמחי המרפא בישראל אינה מוסדרת ולבתי הספר השונים אין הכרה כמוסדות לימוד להשכלה גבוהה, כמו גם הכרה לתעודות אותן הבוגרים מקבלים בסוף תהליך ההכשרה. לכן תהליך הבקרה נעשה באופן עצמאי על ידי העמותה והאיגוד, וכשכזה תפקידו של האיגוד לשמור על רמה מקצועית נאותה ולקדם את ההכשרה עבור המטפלים. עבודה זו תעשה בשיתוף עם המוסדות הקיימים.

 

בישראל ישנם 2 ראשי חץ עיקריים להכשרה-

 • הרבליסט קליני– מסלול תלת שנתי ללימודי צמחי מרפא, הכולל שנה קלינית עם התנסות ופיקוח צמוד. מסלול זה נלמד על פי רוב במכללות אשר הוכרו ע”י האיגוד, כחלק מלימודים 4 שנתיים במסלול נטורופתיה. מסלול זה מייצג גישה של הרבליזם מערבי מודרני כאשר בתום 3 שנים הראשונות, הבוגרים מקבלים תעודת הסמכה פנימית המהווה בסיס לקבלתם לאיגוד ההרבליסטים. יש לציין כי עד היום איגוד ההרבליסטים פעל רק במישור זה ועבור קהל המטפלים הזה.
 • רפואה סינית (נלמדת במכללות אשר הוכרו על ידי הלשכה לרפואה סינית)- מסלול 4 שנתי הכולל שנה קלינית עם פיקוח. המטפל, כחלק מארגז הכלים שלו, מוסמך לטפל בצמחי מרפא ברפואה הסינית. מטפלים שלמדו במסגרות אחרות או בחו”ל עוברים ועדת חריגים הבודקת מינימום של 3000 שעות לימוד. הלשכה מיצגת באופן מעשי את המטפלים הרשומים (750) אל מול הרגולציה.

 

איגוד ההרבליסטים הישראלי, בדרכו להכרה רשמית כגוף המייצג את רפואת הצמחים הסינית בישראל, בשיתוף פעולה עם קונסול סין בישראל. ועדה משותפת קמה ועוסקת בשיתוף פעולה מקצועי ורגולטורי.

 

רפואות מסורתיות אחרות

בארץ אין הכשרה מסודרת לרפואה אוננית, איורוודה, טיבטית, פרסית. האיגוד פתח תא מקצועי המרכז את הרפואות המסורתיות ואת הקשר לאיגודים מקצועיים בעולם לטובת הכשרה עתידית.

 

מטרות האיגוד:

 1. סטנדרט מקצועי למטפלים- על מנת לעסוק ברפואת צמחים, הגדיר האיגוד את התנאים הנדרשים במסלול ההכשרה, הניסיון הקליני ובעתיד מבחן קבלה. האיגוד יעמיד הכשרות נאותות, קישורים לאיגודים מקצועיים אשר עובדים עם האיגוד להכשרות בחו”ל ולקידום רמתם המקצועית של החברים ויכולת ההתעדכנות שלהם. החברות באיגוד אינה אוטומטית והחל מינואר 2022 תהיה השתתפות חובה בהשתלמות מקצועית אחת לשנה על מנת לשמר את החברות בתוקף. תעודת החברות באיגוד תחודש כל שנתיים ותישא תוקף בדומה לכל תעודה מקצועית אחרת.
 2. תיאום עם המוסדות המלמדים- הדרך בה אנו צועדים מחייבת תיאום עם מוסדות הלימוד על מנת להביא את המטפלים למקום אליו אנו מייעדים אותם. תוכניות הלימוד, בהדרגה, יצטרכו לעמוד בדרישות האיגוד על מנת שנוכל להציג את הרמה המקצועית בצורה ברורה. זו נדרשת בדרכו של המקצוע להכרה או הסדרה, מה שיגיע קודם.

 

בהתאם לתוכניות הלימוד בארץ יעמיד האיגוד מסלולי השתלמות מול איגודים מקצועיים בעולם בהם המטפל יוכל להתקדם, להתמקצע ולקבל מלגות מקצועיות ללימודיו בחו”ל.

 1. הכשרות- איגוד ההרבליסטים בהתאם לסטנדרט המקצועי יקיים לבד ובשיתוף עם בתי הספר ואיגודים מקצועיים בחו”ל הכשרות מקצועיות על מנת להביא את חברי האיגוד העתידיים והנוכחים לרמה הגבוהה ביותר.
 2. בניית מסד נתונים- איגוד ההרבליסטים יבנה כחלק מתוכנית ההתפתחות שלו מסד נתונים של התאים השונים שיהיה זמין לחברי האיגוד בלבד וישמש את החברים לקידום רמתם המקצועית, בנוסף לחיבורים לאיגודים ועמותות בינ”ל בהם האיגוד חבר ורשימת מגזינים מובילים אשר תונגש לחברים לשימושם הקליני.
 3. מחקר ופיתוח- קידום רב שכבתי של מחקר צמחי המרפא בארץ ומול גופים בחו”ל. תוכניות חילופי מחקר הדדי עם סין כבר מקודמות ומאפשרות לחברי האיגוד לפעול בחו”ל.
 4. קשר עם הרגולטור- האיגוד יהיה הגוף המייצג של המטפלים בצמחי מרפא אל מול הגופים הרשמיים כדי להשיג, לייצג ולקדם את המטרות עליהן הוחלט, כגון אישורם של צמחי א”י במשרד הבריאות. בשלב זה מטרתנו ב 5 שנים הקרובות לאגד את הקהילה, להביא לרמה מקצועית גבוהה ככל הניתן, כך שבכל דיון עתידי מול גופי ממשל נוכל לעמוד ברמה מקצועית ומסודרת. סטטוס רפואת הצמחים הוא אפור ככל מקצועות הרפואה המשלימה, אך יהיה הקשה ביותר להסדרה.
 5. דינמיות- האיגוד גוף צעיר כמו גם מדינת ישראל. גמישות ופתיחות מחשבתית תחת שמירת הקו המקצועי הבלתי מתפשר יהיו אבני היסוד שלו.

 

האיגוד מונה 4 חברי ועד בשנת 2020 ויגדל ל 7 חברי ועד בשנת 2022, על מנת לאפשר לקדם את המטרות הנדרשות, זאת בהנחה שמספר חבריו יגיע ל 300 חברים.

 

הקשר בין עיל”ם לאיגוד- האיגוד פועל תחת 7 המטרות המוגדרות מעלה והוא הזרוע המקצועית שפועלת בעיל”ם. יש להבין את הצורך להפריד פעילויות קהילתיות ומקצועיות, הקהילה בה עיל”ם מטפלת היא הקרקע הפוריה שמביאה את המודעות לקהילה למקצוע אותו אנו מטפחים אך עיל”ם עושה הרבה ומעבר למה שהאיגוד מכוון.

 

חברי האיגוד יוכלו למצוא כר תעסוקתי מקרב חברי עיל”ם בפרסום הקליניקה שלהם, הרצאות ועוד.

 

קבלה לאיגוד

 • המועמד יהיה בוגר של מוסד המוכר על ידי האיגוד. אם המועמד למד בחו”ל, ישלח את פרטי המוסד ומסמכים נדרשים אשר יופיעו במסמכי המועמדות- אלו עודכנו ומופיעים באתר עיל”ם.
 • ראיון קבלה אישי.
 • בסוף תוכנית החומש ייושם מבחן איגוד אשר יהיה חלק מתנאי הקבלה לאיגוד. המבחן יהיה קו קבלה אחרון לאחר שהאיגוד יישם את תוכנית ההכשרה.

 

לאחר הקבלה לאיגוד-

 • על החבר יהיה לעמוד בקו המקצועי והאתי של האיגוד.
 • על כל חבר חובה לקחת חלק בפעילות מקצועית אחת פעם בשנה מתוך הפעילויות שיוגדרו כהכשרות חובה.
 • המעבר לשנה הבאה מותנה בחידוש דמי חבר, תוך עמידה בשתי הנקודות הנ”ל.

 

בשנים 2020-2022 שמנו לעצמנו להגדיר מקצועית את שלד האיגוד, הקמת תאיו ובניית תוכניות מקצועיות על מנת להוציאן לפועל בשנת 2021. בשנה זו הושקע תקציב משמעותי באיגוד על מנת לייצר תכנים וצירוף חברים חדשים ומשנת 2022 לפעול להכשרתם וקידומם כולל הכנסת הרבליסטים לתהליכי הכשרות בבתי חולים בתחום אונקולוגיה והגניקולוגיה ולראשונה בארץ, פתיחת קליניקה קהילתית לסופרוויזן בשיתוף עם הלשכה לרפואה סינית.

 

תאים מקצועיים

לכל תא מקצועי באיגוד מונה אחראי/ת-

תא הרבליסט קליני– עדי יוגב אלצפון

תא סיני– תומר בן צור

תא רפואות מסורתיות– גידי גור

 1. כל תא מקדם קשר עם מוסדות הלימוד בארץ ובחו”ל. גיוס חברים לאיגוד ייעשה לאחר הגדרת צרכי החברים השייכים לתא. לדוגמא- האיגוד משתף פעולה עם הלשכה לרפואה סינית זה 3 שנים. התא יעבוד בשיתוף פעולה עם הלשכה ויקדם את צרכי המטפלים ברפואה סינית בצמחי מרפא, כמו גם את ההכרה שלהם. התא פועל לקידום אישור הפרמקופיאה הסינית במשרד הבריאות עם הלשכה לרפואה סינית. התהליך מצוי בעבודה.
 2. התא המקצועי ייצור קשר וינהל שת”פ בינ”ל על מנת לאפשר לחברי התא להתמקצע מחוץ למסגרות המוצעות בארץ. לדוגמא, התא לרפואות מסורתיות יהיה חבר בחברה לפרמקולוגיה אתנו בוטנית ויקדם יציאה לכנסים וכתיבת מאמרים על ידי חברי הקבוצה. התאים יספקו מאגרי מידע אשר יהיו זמינים לחברים.
 3. קשר עם מוסדות הלימוד- מוסד לימוד אשר יוכר באיגוד, מרציו יהיו חברים באיגוד כתנאי. מוסד שלא מכיר באיגוד ואינו מסביר את חשיבות החברות, כורת את הענף עליו הוא יושב. אנו ממשיכים ומקדמים את הקשר עם מוסדות הלימוד ורואים חשיבות אדירה בכך שכל שכבה המסיימת את לימודיה תצטרף כולה לאיגוד.

האיגוד תחת תאיו המקצועיים לומד את הצרכים של קהילת המטפלים ובונה תוכניות הכשרה שנתיות, חלקן עצמאיות, חלקן בשיתוף פעולה. מטרת האיגוד היא להביא את חברי התאים לרמה מקצועית גבוהה ולקידום הרמה המקצועית שתחל בראש ובראשונה בבתי הספר המלמדים. אנו מתכוונים לבנות הכשרות קבועות בכל חודש, שיהיו חלק מתוכנית הכשרות שנתית, כדי שכל חבר יוכל לבחור את התכנים הרלוונטים לו. דמי החברות השנתיים יקנו זכות השתתפות בהרצאה אחת או יום השתלמות אחד בשנה, וזאת על מנת לעודד את החברים להתמקצע, ולקחת חלק בפעילות האיגוד.

 

פעילות האיגוד חשובה לכל העוסקים בטיפול באמצעות צמחי מרפא, בכוונתנו לקדם את מעמד המקצוע ע”י התמקצעות האיגוד וחבריו ולשם כך אנו זקוקים לכם- אל תשבו על הגדר, הצטרפו לאיגוד, תרמו ככל שרק תוכלו מזמנכם וממרצכם, וחזוננו יוכל לרקום עור וגידים.

 

ידע הוא כח, ידע הוא מקצועיות והנגשת הידע היא תפקידו של האיגוד. האיגוד יעמיד לחבריו נגישות למידע שישרת אותו להתפתחות מקצועית.

להרשמה שלחו מייל עם פרטיכם ותעודת ההסמכה שלכם ל: info@herbology.org.il

 

Print Friendly, PDF & Email