חזזית, Iceland moss, Cetraria islandica

מאת: מינה פארן Ph.D 

שם בוטני: Cetraria islandica
שם נפוץ: Lichen islandicus, Iceland moss
שם עברי: חזזית

תיאור בוטני

Cetraria היא חזזית הגדלה בצפון, מזרח ומרכז אירופה, בסיביר ובאמריקה הצפונית (1). גובהה כ-10 ס”מ. הטאלוס מסועף. החלק התחתון של החזזית חום, החלק העליון בצבע ירוק-זית (2).
הטעם רירי ומר (2).

רכיבים פעילים

פוליסכרידים מסיסים במים (50%), כולל בעיקר  lichenin שהוא פולימר לינארי דומה לצלולוז של יחידות beta-D-glucose, ו-isolichenin שהוא פולימר של alpha-D-glucose.
שני glucans, lichenan ו-isolichenan (3) וכן galactomannans (1).
בנוסף מכילה החזזית lichen acids, fumaprotocetraric acid, protolichestearic acid
(cetraric acid (1,4.

פעילות רפואית

מעכב Helicobacter pilori במבחנה, מעכב  פעילות של DNA-polymerase בוירוס האידס HIV (5).
אנטי אוקסידנט, אימונוסטימולנט, מרכך, מרפד קרומים ריריים

התוויות

למקרים של דלקות ויובש בפה ובדרכי הנשימה העליונים (6)
למקרים של חוסר תאבון ובחילות (7).

שימוש ברפואה המסורתית

נוהגים להשתמש בCetraria- לטיפול באסתמה, ברונכיט, שיעול, סכרת, תשישות, הפרעות במערכת העיכול, ירידה בפעילות של מערכת החיסון, מיגרנות, בחילות בתקופת ההריון, להגביר חלב בהנקה, כמרכך ומרפא פצעים בשימוש חיצוני.
נהגו להשתמש בחזזית כמזון במצבים של מחסור.

פרמקולוגיה

מיצוי מימי של החזזית הראה פעילות in vitro נגד הליקובקטר פילורי (2).

חומצה protolichesterinic שבודדו מהחזזית עכבה פעילות של DNA-polymerase של וירוס האיידס HIV (5).
פעילות אנטי אוקסידנטית נבדקה עם מיצוי מימי של החזזית in vitro. התקבלה עליה תלויה במינון בפעילות האנטי אוקסידנטית, עם מינונים של 50, 100, 250 ו-500 מיקרוגרם מהמיצוי המימי שהוסיפו לאמולסיה של חומצה לינולאית. מדדו פראוקסידציה של החומצה הלינולאית. המיצוי המימי גרם לעיכוב של 96%, 99% 100% 100% של פראוקסידציה של האמולסיה של החומצה הלינולאית, בהשוואה ל-500 מיקרוגרם של alpha-tocopherol שנתן עיכוב של 77% (8).

פוליסכריד שבודד מהחזזית, ותואר כ-galactomannan מסועף היה בעל פעילות אימונוסטימולנטית משמעותית. הוא הגביר פאגוציטוזיס ב-68% כשהוסיפו אותו לגרנולוציטים הומניים בריכוז של 1מ”ג ל- 1מ”ל (2,9). כשהזריקו את הפוליסכריד הנ”ל לחלל הבטן של עכברים בריכוז של 1.0 מ”ג ל-1 ק”ג הוא העלה באופן משמעותי את רמת ההתנקות מפחמן רדיואקטיבי, וזה מעיד על עליה בפעילות של המערכת הרטיקולואנדותליאלית (2,9).

פוליסכריד נוסף שבודד מהמיצוי המימי ונקרא Ci-3  גרם גם הוא לעליה בפאגוציטוזיס (10).

מחקרים קליניים

במחקר קליני פתוח, קבלו 100 משתתפים (ילדים ובוגרים) שסבלו מדלקות בדרכי הנשימה, לכסניות שהכילו מיצוי מימי של החזזית. המחלות היו מפרינגיטיס ולרינגיטיס ועד לברונכיט כרוני. המטופלים קבלו לכסניות שהכילו 160 מ”ג של מיצוי מימי, במשך ארבעה ימים עד שלושה שבועות. הסימפטומים היו שיעול, צרידות, דלקת, ליחה וכאב. התקבל שיפור אצל 86% מהמטופלים. היו תופעות לוואי מועטות ולא היו הפרעות במערכת העיכול (2)

מחקר נוסף נערך על 61 מטופלים שעברו ניתוח של מחיצת האף. המחקר נערך עם קבוצת ביקורת. המטופלים סבלו בעיקר מיובש ודלקת של חלל הפה, מפני שבמצב שהיו בו הם נשמו רק דרך הפה. הם חולקו לשלוש קבוצות, וקבלו מיצוי מימי בתוך כדורים קטנים בריכוז  0.048ג’, 0.3ג’, 0.5ג’ ליום. בדקו את היובש, הדלקת של הריריות, הציפוי, בלוטות הלימפה והלשון. כמו כן נבדקו סימפטומים כגון, צרידות וכאב גרון. נתנו את הטיפול מהיום הראשון ועד החמישי אחרי הניתוח. הטיפול עם החזזית גרם לירידה מיידית בשינויים הפתולוגיים. לא היה הבדל משמעותי בין הריכוזים השונים. הריכוז הקטן, 0.048ג’ היה מספיק כדי לטפל במנותחים (6).

תופעות לוואי

במחקר שהשתתפו בו 3,143 ילדים בגיל 4-12 שנים היו מעט תופעות לוואי. הילדים קבלו 320-600 מ”ג ממיצוי מימי בצורת לכסניות במשך 1-2 שבועות. תופעות הלוואי היו מועטות וחלפו מהר. הן התבטאו בכאב בטן ובחילה (11).

התוויות נגד

לא נמצאו

רעילות

לא נמצאה

מינון

מיצוי מימי, חליטה, טינקטורה (7).

אחסון

חשוב לאחסן בכלים סגורים היטב, במקום חשוך ויבש (1)

Print Friendly, PDF & Email

מקורות

Wichtl M. (Bisset NG ed. And trans) Herbal drugs and phytopharmaceuticals. English ed. Boca Raton, FL, CRC Press, 1994. Lichen islandicus in; WHO monographs on selected medicinal plants, Vol 4, 2010, World Health Organization Kramer P. et al. Rational approach to fractionation, isolation, and characterization of polysaccharides from the lichen Cetraria islandica. Arzneimittel-forschung, 1995, 45: 726-731. Ingolfsdottir K. Bioactive compounds from Iceland moss. Proceedings of the Phytochemistry Society of Europe, 2000, 44: 25-36. Pengsuparp T et al. Mechanistic evaluation of new plant-derived compounds that inhibit HIV-1 reverse transcriptase. Journal of Natural Products, 1995, 58: 1024-1031. Kempe C. et al. Islandisch- Moos- Pastillen zur Prophylaxe bzw. Heilung von und augertrockneter Rachenschleimhaut (Icelandic moss lozenges in the prevention or treatment of oral mucosa irritation and dried out throat mucosa). Laryngorbinootolgie, 1997, 76; 186-188. Bluementhal M. et al. The complete German Commission E monographs: therapeutic guide to herbal medicines. Austin TX, American Botanical Council, 1998. Gulcin I. et al. Determinatin of antioxidant activity of lichen Cetraria islandica (L) Ach. Journal of Ethnopharmacology 2002, 79: 325-329. Ingolfsdottir ES. et al. Immunologically active polysaccharide from Cetraria islandica. Plant Medica, 1994, 60: 527-531, Olafsdottir ES. et al. Immunology active (1-3) –(1-4)-alpha-D-glucan from Cetraria islandica. Phytomedicine, 1999, 6: 33-39. Hecker M. Volp A. Tolerability of Icelandic moss lozenges in upper respiratory tract diseases-multicentric drug monitoring study with 3143 chidren. Forschende Komplementarmedizin und klassische Naturbeilkunde, 2004, 11:76-82.
שיתוף ברשתות
×
×

עגלת קניות

המידע הכתוב באינדקס הצמחים הנ”ל אינפורמטיבי בלבד 

ואינו מהווה תחליף לתרופות ו/או ייעוץ רפואי.

בכל מקרה יש להיוועץ ברופא.

דילוג לתוכן