מונוטרופה, Ghost pipe ,Monotropa uniflora

מאת: מינה פארן Ph.D

שם בוטני:  Monotropa uniflora
שם נפוץ: Ghost plant, Indian pipe
שם עברי: מונוטרופה

משפחה: אברשיים,  Ericaceae

תיאור בוטני

מונוטרופה הוא צמח שאינו מכיל כלורופיל ואינו מטמיע. הוא צמח הטרוטרופי, שזקוק לקבל מזון אורגני (1). הוא מקבל את המזון מצמחים בעלי כלורופיל המטמיעים ומייצרים מזון אורגני, דרך פטריות מיקוריזה, כלומר, פטריות החיות בסימביוזה על שורשי הצמח המטמיע (2). המונוטרופה הוא טפיל על הפטריה שניזונה מהעץ, מבלי שהעץ מפיק תועלת ממנו, ואולי גם אינו יודע על קיומו (2). הפטריה גם היא אינה מקבלת שום תועלת מהצמח הטפיל המתפרנס מהמזון שהיא לוקחת מהעץ.
החוקרים גילו שצמחים המשתייכים לסדרת Monotropoideae קשורים בקשר הדוק למיקרואורגניזמים סימביונטים הגדלים על שורשים (3).
המין Monotropa uniflora גדל בצפון אמריקה, צפון אירופה ויפן על פטריות ממשפחת (Russulaceae (1,2,3. הוא גדל ביערות לחים במקומות מוצלים וכמעט חשוכים, שצמחים מטמיעים אינם יכולים לחיות בהם. יש להם שורש מוזר שנראה כמו אוסף אמורפי של תאים, ואינו דומה לשורש כלל. יש שנים שהוא נפוץ מאד, ובשנים אחרות הוא נדיר.
הצמח שייך למשפחת האברשיים, שאליה משתייכים האוכמניות, החמוציות, ענבי דוב
(Uva ursi) אבל אינו דומה להם כלל במרכיבים הכימיים שלו.
האינדיאנים בצפון אמריקה השתמשו בו כצמח רפואי, ומכאן שמו Indian pipe. משתמשים בו כצמח משכך כאב יעיל. מיץ מהצמח משמש לטיפול בדלקת עיניים (4). הרופאים האקלקטיים השתמשו באבקה משורש מיובש כמשכך כאב.
David Winston טוען שהוא משתמש בצמח לטיפול כבר 35 שנים, ושהוא רכש ניסיון רב בהשפעה שלו על מטופלים (4).
הוא מתאר את ההשפעה שלו כמפחית רגישות לגירוי של כאב. הוא מרבה להשתמש בתערובת של Monotropa עם Corydalis ביחס 1:1 לטיפול בחולי סרטן שמורפין אינו משפיע עליהם.
ניתן להשתמש בו בצרוף צמחים נוספים משככי כאב. לדוגמא, עם Aesculus hippocastanum לטיפול בכאב עם דלקת ובצקת, עם Hypericum perforatum לטיפול בכאבים לאורך סיבי עצב, בכאב עצבי בפנים ובאישיאס, ובצרוף עם Verbascum tapsus לכאבים עצביים ולכאב ראש (4).

Print Friendly, PDF & Email

מקורות

Yang S. Pfister DH. Monotropa uniflora plants of eastern Massachusetts form mycorrhizae with a diversity of russulacean fungi. Mycologia 2006, 98: 535-540. Bruns T. Extreme specificity in epiparasitic Monotropoideae (Ericaceae): widespread phylogenetic and geographical structure. Mol. Ecol. 2001, 10: 2285-2295.. Bruns T. Five-level mycorrhizal specificity in the Monotropoideae (Ericaceae): specificity for fungul species groups. Mol. Ecol. 11: 557-569. David Winston, in: HerbalHall, 23.2.12.
שיתוף ברשתות
×
×

עגלת קניות

המידע הכתוב באינדקס הצמחים הנ”ל אינפורמטיבי בלבד 

ואינו מהווה תחליף לתרופות ו/או ייעוץ רפואי.

בכל מקרה יש להיוועץ ברופא.

דילוג לתוכן