אזדרכת הודית ומחלות עור – מאת יוסי שבח Ph.D

האזדרכת ההודית שימשה ומשמשת באופן נרחב בשיטות הרפואה השונות הנפוצות בהודו, הכוללות איור- ודה, אונאני והומיאופתיה. שם הצמח בסנסקריט הוא ארישתה (Arishtha) ומשמעותו “משחרר המחלה”. אזדרכת הודית נחשבת בהודו כ”בית המרקחת של הכפר”

אזדרכת הודית היא אחד הצמחים הפופולריים ביותר בשימוש יומיומי באוכלוסיה ההודית. ענפים צעירים של אזדרכת הם החלק השימושי ביותר, וההודים משתמשים בהם לניקוי, לצחצוח השיניים ולשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. בכל שוק או מקום ריכוז של רוכלים נמצאים מוכרי גבעולים של אזדרכת. חוויה מהנה היא לכרוע ברך בטבעיות עם שאר הקונים ההודים ולבחור את הגבעולים הרצויים, מתוך המבחר המוצג על הקרקע. בנוסף לשימוש נפוץ זה, משמשים שאר חלקי האזדרכת, ובפרט העלים, לטיפול במחלות ובבעיות שונות, ביניהן מחלות עור.

מונוגרף חלקי 1, 2, 12, 3

שם בוטני:  Azadirachta indica
שם אנגלי: Neem / Margosa tree / Indian lilac
שם הודי: Nim / Nimb

משפחה: אזדרכתיים (Meliaceae)

חלק בשימוש: ברפואה ההודית השימוש כצמח מרפא הוא בכל חלקי הצמח, כולל פרחים, פירות צעירים, עלים, קליפה, קליפת השורש, גומי, זרעים ושמן. למרות השימוש המסורתי בחלקי הצמח השונים, הדעות חלוקות לגבי בטיחותם. השימוש הנפוץ והבטוח ביותר הוא בעלים, מהם מכינים את רוב התכשירים המסחריים.
כל הכתוב במאמר מתייחס לעלים, אלא אם צוין אחרת.

מרכיבים פעילים עיקריים בעלים: נימבוליד (nimbolide), לימונואידים (limonoids) פלבונואידים (קוורציטין), קומרינים וסטרולים (בטא-סיטוסטרול).

פעילות רפואית של העלים: כבדי, מריר (ממריץ הפרשת מרה – כולרטי choleratic), אלטרטיבי, נוגד זיהום, נוגד כיב, מוריד חום, נוגד טפילים, נוגד רעל (antidote).

התוויות: בשימוש פנימי: מחלות עור כגון אקזמה, אקנה, פסוריאזיס, פטרת, הרפס סימפלקס, הרפס זוסטר, חום, כיבים, מחלות חניכיים, מלריה, הכשת נחש, עקיצת עקרב. בשימוש חיצוני: מורסות (abscess), סקביאס, ומחלות עור שונות (ר’ למעלה).

דוגמאות לפעילות רפואית של חלקי הצמח השונים והתוויות על-פי האיור-ודה

עלים: צרעת, בעיות עיניים, דימום מהאף, תולעי מעיים, חוסר תיאבון, כיבים בעור.
קליפה: משכך כאב, אלטרטיב, מוריד חום.
פרחים: תולעי מעיים.
פירות: טחורים, תולעי מעיים, הפרעות בדרכי השתן, דימום מהאף, בעיות עיניים, סוכרת, פצעים, צרעת.
גבעולים: שיעול, אסתמה, טחורים, תולעי מעיים, סוכרת.
גומי: מחלות עור כגון סקביאס, פטרת עור (מסוג ringworm tinea), פצעים, כיבים.
שמן: צרעת, תולעי מעיים.
שורש, עלים, קליפה, פרחים ופירות: גרד, כיבי עור, תחושת בעירה, צרעת.

אזדרכת הודית ומחלות עור

רפואת הצמחים ההודית משתמשת בעלי אזדרכת הודית לטיפול במחלות עור שונות, ויש לכך היגיון טיפולי בהתחשב בהשפעות שיש לעלים על מערכות גוף שונות.

עיכול בלתי מושלם של חלבון והקשר לפסוריאזיס

עיכול בלתי מושלם של חלבון, או ספיגה לקויה של תוצרי פירוק חלבון במעי, עלולים לגרום לעלייה ברמות של חומצות אמינו במעי. חיידקי המעי משנים חומצות אמינו אלה למרכיבים רעילים הנקראים פוליאמינים (polyamines). רמות גבוהות של פוליאמינים נמצאו אצל חולי פסוריאזיס. פוליאמינים מקושרים לשגשוג המוגבר של תאי עור, האופייני לפסוריאזיס. כלומר, הדרך הטובה ביותר למנוע ייצור של פוליאמינים, היא ע”י שיפור התפקוד של מערכת העיכול.4 צמחים מרים מגבירים ייצור מיצי קיבה ומשפרים פירוק של חלבון. עלי האזדרכת ההודית מרים מאוד, ולכן מגבירים ייצור של מיצי קיבה, מייעלים פירוק חלבון ומשפרים את תפקוד מערכת העיכול.

תפקוד הכבד והקשר לפסוריאזיס ולאקנה

שיפור תפקוד הכבד יעיל ביותר בטיפול בפסוריאזיס. הקשר בין הכבד לפסוריאזיס נובע מתפקידו של הכבד כמנטרל רעלים. כפי שהוזכר לעיל, קיים קשר בין פסוריאזיס לבין תוצרי לוואי של חיידקי המעי, החודרים למחזור הדם. כאשר נפגמת יכולת הכבד לנטרל רעלים אלו, או כאשר יש עומס של תוצרי לוואי והכבד לא עומד בקצב הנטרול, מצב הפסוריאזיס עלול להחמיר. בשני המקרים, חיוני לשפר את תפקוד הכבד.4 צמחים מרים פועלים גם כמשפרי תפקוד הכבד, לרוב באמצעות הגברת ייצור מיץ מרה בכבד והפרשתו מכיס המרה אל התריסריון. מיצויים מימיים של עלי אזדרכת הודית הפחיתו את רמות אנזימי הכבד אצל בעלי חיים עם כבד פגוע.3

פעילות נוגדת דלקת והקשר לאקנה, אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס
מחלות עור רבות, כדוגמת אקנה, אטופיק דרמטיטיס ופסוריאזיס, מאופיינות בתהליכים דלקתיים. פיטוסטרולים ידועים בהשפעתם כנוגדי דלקת.5 כמו כן, לקוורציטין פעילות נוגדת דלקת משמעותית.6

סוכר, אינסולין והקשר לאקנה

קיימים דיווחים של דרמטולוגים, כי אינסולין יעיל בטיפול באקנה. משערים כי יש בכך עדות לליקוי כלשהו בסבילות לגלוקוז או ברגישות לאינסולין בעור. בעקבות ממצאים אלו, אחד החוקרים כינה את האקנה בשם “סוכרת עור”.7 מיצויים מימיים של עלי אזדרכת הודית הפחיתו באופן משמעותי את רמות הסוכר (בחולדות).3
חשוב לציין, כי לא מעט צמחים המשמשים לטיפול באקנה מתאפיינים בפעילות מפחיתת סוכר, כדוגמת לפה גדולה (Arctium lappa), שינן רפואי (Tarxacum officinalis) ומלון מר (Momordica carantia).

פעילות נוגדת זיהום ומחלות עור שונות

לעלי אזדרכת הודית פעילות נוגדת זיהום נגד חיידקים, פטריות ונגיפים8 ולכן הם יכולים לשמש כחלק מטיפול צמחי במחלות עור שונות, המערבות זיהום בפתופיזיולוגיה של המחלה. להלן מספר מחלות מקבוצה זו:

מחלות שיש בהן מעורבות של חיידקים

  • אקנה: בקומדו הסגור קיימים תנאים אידיאליים לשגשוג חיידקים (מצע עשיר בגליצרידים ותנאים אנאירוביים).9 ; “שושנה שוטה” (Erysipelas); אימפטיגו קונטגיוזה (Impetigo contagiosa), פרונקולוזיס Furunculosis)   10).

מחלות שיש בהן מעורבות של פטריות

סבוריאה9;  דרמטיטיס סבוריאית9.

מחלות שיש בהן מעורבות של נגיפים

הרפס סימפלקסHerpes simplex) 11),  יבלות עורWarts) 11).

סיכום

לעלי אזדרכת הודית מגוון השפעות נגד זיהום, נגד דלקת, להפחתת סוכר, לשיפור תפקודי העיכול והכבד. סך ההשפעות האלה מסביר את חשיבות הצמח בטיפול בבעיות עור ומוכיח את ההיגיון שבשימוש המסורתי, המשותף למגוון שיטות הריפוי הנהוגות בהודו.

Print Friendly, PDF & Email

מקורות

1. Joshi S.G. Medicinal Plants. Azadirachta indica. 2000: 261-261p. 2. Nadakarni K.M. Indian Materia Medica. Azadirachta indica. 2005: 776-784p. 3. Biswas K, Chattopadhyay I, Banerjee I.K, Bandyopadhyay U. Biological activities and medicinal properties of neem (Azadirachta indica). Current science. 2002. 82(11): 1336-1345p. 4. Pizzorno J. E, Murray M. T. Textbook of natural medicine. Psoriasis. 1999: 1513 – 1518p. 5. Ovesna Z., Vachalkova A., Horvathova K. Taraxasterol and beta-sitosterol: new naturally compounds with chemoprotective/chemopreventive effects. Neoplasma. 2004. 51(6):407-414p. 6. Pizzorno J. E, Murray M. T. Textbook of natural medicine. Flavonoids. 1999: 745 – 750p. 7. Pizzorno J. E, Murray M. T. Textbook of natural medicine. Acne vulgaris and acne conglobata. 1999: 1033 – 1037p. 8. Talwar G.P. et al. Plant immunomodulators for termination of unwanted pregnancy and for contraception and reproductive health. Immunol Cell Biol. 1997. 75(2):190-192p. 9. דוד מ. אינגבר א. פרקים בדרמטולוגיה. מחלות של זקיק השערה ובלוטת החלב. 1995: 51-68. 10. דוד מ. אינגבר א. פרקים בדרמטולוגיה. מחלות חיידקיות ראשוניות של העור. 1995: 69-80. 11. דוד מ. אינגבר א. פרקים בדרמטולוגיה. מחלות עור נגיפיות. 1995: 81-97. 12. Evans W.C. Trease and Evans’ pharmacognosy. 1996: 490-491p.

המידע המובא כאן הוא על דעת הכותב בלבד. אין העמותה לצמחי מרפא (עיל”ם) אחראית לתוכן המאמר. שימוש בצמחים או במוצרים אחרים מחייב במקרים מסוימים שיקול דעת רפואי, ועל כן יש להיוועץ במומחה מתאים. העמותה הישראלית לצמחי מרפא ועורכי תוכן האתר אינם אחראים לכל מקרה של שימוש בלתי מבוקר, או בלתי מקצועי במידע ו/או בצמחים הנזכרים.

שיתוף ברשתות

×
×

עגלת קניות

המידע הכתוב באתר אינפורמטיבי בלבד 

ואינו מהווה תחליף לתרופות ו/או ייעוץ רפואי.

בכל מקרה יש להיוועץ ברופא/ה.

דילוג לתוכן