כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומים8 כוסות מים ביום! האמנם? - מאת ד"ר לוסי סלע

8 כוסות מים ביום! האמנם? - מאת ד"ר לוסי סלע (הגדל)

 

 

מכל עבר אנו שומעים תמיד: שתו הרבה מים, לפחות 8 כוסות ליום. זהו קונצנזוס בלתי מעורער כמעט.

 

פרופ. א. קרול, מבית החולים האוניברסיטאי בלואיזיאנה, הטיל פצצה במאמר מערכת שפורסם ב NY Times. במאמרו הוא מסביר את מקור ההמלצה שפורסמה כבר ב1945 ע״י המועצה הלאומית לתזונה. ההמלצה היא לצרוך 2.5 ליטר מים ליום, הכוללים מים שנמצאים בתזונה שאנו צורכים ובמשקאות שאנו שותים, כלומר גם מיצים, קפה, תה ואפילו בירה נכללים פה. ולא, קפה איננו מייבש-זוהי טענה שאין מאחוריה ביסוס מדעי. בל נטעה-מים הם המשקה המועדף אך לא היחיד. אין לחשוש מהתייבשות במצבים נורמליים-הגוף יאותת על צמא זמן רב לפני התייבשות אמיתית.

 

לדבריו אין כל ביסוס מדעי ליתרונות שמייחסים לשתיה מוגברת-לא לטענה על שיפור מצב העור, לא לטענה בנוגע לשיפור  תפקוד הכליות.

 

אכן יש סכנת התייבשות במצבי קיצון כגון מזג אויר חם במיוחד, הזעה מרובה כתוצאה ממזג אויר או פעילות גופנית מאומצת, חולי, חום גבוה ,צום. אלו מצבים בהם מאבד הגוף כמות נוזלים חריגה שיש להחזירה על ידי שתיה מרובה.

 

כאן המקום לציין שגם השיטות הנטורופתיות הקלסיות-היגיינה טבעית, דר' שלטון, קינגסטון וכו׳-טוענות שרוב המים להם אנו זקוקים נמצאים בתזונה הצמחית הנכונה המורכבת  ברובה מפירות ,ירקות, זרעים, קטניות ודגנים.

 

המים הם מקור החיים והם גם הרכיב הדומיננטי בגופנו. ללא מים אין חיים! מנגנון ויסות הנוזלים בגופנו יעיל להפליא: ירידה בכמות המים גורמת לעליה בריכוז הנתרן ועימה עליה בתחושת הצמא. זוהי אגב אחת הסיבות שנמצא מלח ברשימת מרכיבי שתיה קלה...

מאידך כאשר שותים יותר מידי מים יגיב בגוף בהשתנה מרובה כדי למנוע דילול ריכוז המלחים והשבת מאזנם לטווח הנורמה.

 

וכן, מים יכולים גם להזיק! הכל שאלה של מינון. הרעלת מים-אם כי נדירה-קיימת. הכמות הדרושה להרעלת מים קטלנית היא 6 ליטר לאדם במשקל 75 קג.

 

כיצד להיזהר? ראשית יש לשתות לאט ולהפסיק ברגע שהצמא מפסיק. ניתן גם לעקוב אחרי צבע השתן: כהה ומרוכז מצביע על מחסור בנוזלים, צלול וחסר צבע יכול לבטא עודף בנוזלים. חשוב גם לציין שאחרי פעילות גופנית מואצת והזעה מוגברת יש לשתות משקאות המכילים מינרלים או לתסף במינרלים במקביל לשתיה, כדי להחזיר לגוף את הנוטריינטים שהופרשו בזיעה.

 

הכתבה במלואה:

No, you do not have to drink 8 glasses of water a day.

Aaron E Carrol

Ny Times 24/8/2015

 

 

 

לוסי סלע PHd,  MIHA, RNa,  LiAc

נטורופתית, הרבליסטית קלינית, מומחית ברפואה סינית והומאופטית קלסית. בוגרת הטכניון בהנדסת מזון.

מטפלת בתל אביב. תחומי התמחות: בעיות פוריות, ירידה במשקל ובעיות מטבוליות.

מנהלת קליניקות נטורופתיה במכללת רידמן. בעשר השנים האחרונות ניהלה את מגמת הנטורופתיה במכללת סמינר הקיבוצים.

אמצעי התקשרות:

052-3908137

lucysela@gmail.com

עבור לתוכן העמוד