מכללת כרכור

מכללת כרכור לרפואה משלימה: להעז. לפרוח.

השימוש בצמחים לצורכי ריפוי ואיזון קיים ומוכר בתרבויות רבות, הודות להשפעתם הישירה של החומרים הפעילים המופקים מהצומח על איכות חיי המטופל, כמו גם על בריאותו הפיזית והנפשית. לאורך מאות ואלפי שנות ניסיון, הצטבר ידע מקיף מאוד אודות הפעילויות של כל צמח, המינונים המומלצים, התוויות נגד, אופני בישול וגידול רצויים, ושילובים עם צמחים אחרים. בארץ ישראל גדלים כ-100 מינים של צמחי מרפא מקומיים שנחקרו וידועים בשימוש במסורות שונות.

להפוך מסורת למדע
קורס צמחי מרפא במכללת כרכור משלב בין ידע מסורתי לידע ממחקרים עדכניים וליישומים מדעיים בתחום. תכנית הלימודים סוקרת את הפוטנציאל הרפואי של הצמחים ומציגה גישה הוליסטית לטיפול במצבי חוסר איזון ובמחלות שונות. לימודי צמחי מרפא מקנים ידע ומיומנויות טיפול וריפוי טבעי המשפיעים על מערכות הגוף.

תכניות הלימודים
צמחי מרפא א’: 
מטרות הקורס:
הכרות מעמיקה עם עולם צמחי המרפא, עם חומרים פעילים, ידע מסורתי ומודרני, קונטראינדיקציות בטיפול למטרת הכשרת יועצים בקורס צמחי מרפא.
מבנה הקורס:
היקף שעות לימוד: 128 ש”א.
מס’ פעמים בשבוע: פעם בשבוע.
מס’ מפגשים כולל: 32 מפגשים.בין הנושאים הנלמדים:

 • מבוא לרפואת הצמחים
 • אופני שימוש
 • פיטוכימיה
 • תכונות הצומח
 • תשאול ואנמנזה

בוגרי המסלול זכאים לתעודת “יועץ מוסמך בצמחי מרפא”.

צמחי מרפא ב’: 
מטרות הקורס:
קורס צמחי מרפא לדרגת יועץ בכיר נועד להקנות הכרות מעמיקה עם דרך פעולתם והשפעתם של הצמחים ומרכיביהם על גופנו, תוך התמקדות בהכרות עם מקורות מחקריים, אמינים ומקצועיים. 
בין הנושאים הנלמדים:

 • קונטראינדיקציה בין צמחים ובין צמחים ותרופות המהווים גורם משמעותי ביכולת הטיפול ברפואת צמחים.
 • גישות הרבליסטיות שונות לבניית פורמולות תוך ראייה הוליסטית של מכלול בעיותיו של המטופל בהתאמה למערכות הגוף השונות, בדגש על הבנת התהליך ודרך החשיבה העומדת מאחורי האסטרטגיה הטיפולית שנבחרה.
 • קטגוריות הצמחים השונות ומנגנון פעולתם, תוך דיונים קליניים ואינטגרציה של החומר הנלמד.

בוגרי המסלול זכאים לתעודת “יועץ בכיר בצמחי מרפא”.
מבנה הקורס:
היקף שעות לימוד: 150 ש”א.
מס’ פעמים בשבוע: פעם בשבוע.
מס’ מפגשים כולל: 32 מפגשים.

צמחי מרפא ג’: 
מטרות הקורס:
הכשרת יועצים בכירים בצמחי מרפא. העמקת הגישות הטיפוליות השונות ואינטגרציה ביניהן, טיפול בפתולוגיות מורכבות, מפגש עם מטופלים, פיתוח מיומנויות מקצועיות מתקדמות באמצעות דיונים קליניים.
בין הנושאים הנלמדים:

 • תיאורי מיקרים וניתוחם. 
 • התאמת שילובי צמחים בהתאם לגישה טיפולית
 • צורות שונות לצריכת צמחים וקביעת מינונים 
 • פורמולות פטנט
 • סטאז’ תחת הדרכה ופיקוח

בוגרי המסלול זכאים לתעודת “הרבליסט קליני”.

מבנה הקורס:
היקף שעות לימוד: 113 ש”א.
מס’ פעמים בשבוע: פעם בשבוע.
מס’ מפגשים כולל: 17 מפגשים.

שלושת המסלולים כוללים דיונים קליניים בכיתה כדי לדמות מקרים רפואיים הדורשים פתרון. שיטת לימוד זו מעצימה את ההכשרה ומספקת כלים שימושיים לצורך העיסוק העתידי. כמו כן נדרשים התלמידים ללמוד לימודי מדעים ויחסי מטפל–מטופל לצד לימודי צמחי המרפא. 

לימודי המשך
לימודי צמחי מרפא משולבים עם התוכניות הרב שנתיות בתזונה טבעית ובנטורופתיה. ניתן לשלב קורסים מתוך התוכניות ולבנות מסלול יחודי ואישי לסטודנט. 

תעודות והסמכות
תעודת ההסמכה ומסלול הלימודים מוכרים ובאישור האגודה הישראלית לנטורופתיה. לימודי צמחי המרפא במכללת כרכור נועדו להעניק לסטודנטים את ההכשרה הטובה ביותר בתחום. בסיום כל שנת לימודים הסטודנט יקבל תעודת יועץ בצמחי מרפא:
שנה א’ – תעודת יועץ מוסמך בצמחי מרפא.
שנה ב’ – תעודת יועץ בכיר בצמחי מרפא.
שנה ג’ – תעודת הרבליסט קליני.

מיתרונות התוכנית ללימודי צמחי מרפא
למתעניינים חדשים וגם למטפלים ותיקים – המסלולים השונים מאפשרים לסטודנטים המגיעים ללא רקע קודם לקבל הכשרה איכותית בטיפול בצמחי מרפא ומציעים  למטפלים ותיקים המעוניינים להתמקצע בתחום ארגז כלים מתקדם.
להשתדרג מקצועית, לדאוג לבריאות המשפחה – לימודי צמחי מרפא מציעים למטפלים העוסקים ברפואה משלימה לרכוש מקצוע משמעותי וחשוב, ובד בבד הוא מאפשר לאדם מן היישוב לרכוש ידע מעשי לטיפול במשפחתו ובחבריו.
יחס אישי ללא גבולות, איכות הוראה ללא פשרות – התלמידים נהנים מצוות מנחים מוביל בתחומו ומליווי מקצועי צמוד, מהכשרה מעשית, מלימוד בכיתות קטנות, מאווירה משפחתית ומסטאז’ מקצועי.
לאנשים שחשוב להם לעבוד במקצוע מוכר – תחום צמחי המרפא ולימודי פרחי באך יצא מחזקתן של “הסבתות” ומוכרים על ידי קופות החולים ומרכזי בריאות. הבוגרים שלנו פותחים קליניקות פרטיות או משתלבים בהצלחה כשכירים בעולם הטיפול.

Print Friendly, PDF & Email