כניסה לחברים
סגירה

כניסה לחברים רשומים> הצמח Rhodiola rosea חזר לרשימת צמחי המאכל המותרים בארץ!

עיל"ם שמחה לעדכן שמשרד הבריאות השיב, בשעה טובה, את הצמח רודיולה (Rhodiola rosea) לרשימת צמחי המאכל המותרים בישראל!  

 

מאמצים גדולים שארכו שנים, מצד עיל"ם ולאחרונה גם ע"י מספר חברות מסחריות, נשאו פרי. נציגי הציבור בוועדה לאישור תוספי תזונה, האחראית על רישום צמחים חדשים, הם ד"ר מינה פארן – נשיאת עיל"ם וד"ר ניר עמיר, רופא ומטפל ברפואה סינית. פרץ גן, יו"ר עיל"ם, מסר כי התכתבויות וישיבות עם שירות המזון במשרד הבריאות בעניין השימוש המותר בצמח החשוב הזה נמשכו מאז 2006.

 

הרודיולה נודעת כצמח אדפטוגני מסורתי ברפואה העממית במזרח/צפון אירופה ובסין. בעבר, נהגו להשתמש בצמח לחיזוק והגברת כושר העבודה של אלו שחיו בתנאים הקשים של ההרים הגבוהים באזור הארקטי של אירופה ואסיה, שם הצמח גדל. בכפרים ההרריים של סיביר נוהגים עד היום לתת זר של שורשי רודיולה לחתן ולכלה ביום נישואיהם, כדי לחזק את הפוריות שלהם, ולהבטיח לידה של ילדים בריאים. בעקבות המידע האתנובוטני, החל הצבא הסובייטי לערוך ניסויים בצמח למטרות שימוש צבאי ואחר.

 

 

השימוש הוא בקנה השורש של הצמח, והוא מוכר כמחזק כללי, אדפטוגן, נוגד עייפות, מתח ולחץ, נוגד סרטן ונוגד חימצון, ממריץ של מערכת החיסון, מגביר חשק מיני ומגביר את כושר החשיבה, הלימוד, הזכרון והעירנות.

 

התוויות: במקרים של הפרעות בזיכרון, חשיבה, ריכוז, כושר הלמידה, הפרעות קשב, דכאון, פגיעה במוח בתאונה או מחלה, במקרים של קצב בלתי סדיר של הלב, מחלת פרקינסון, אי פוריות, תפקוד מיני בלתי תקין, פיברומיאלגיה, עייפות כרונית וכסיוע בטיפולי כימותרפיה והקרנות אצל חולי סרטן.

 

רעילותו של הצמח נמוכה מאוד, ובמקרים בודדים דווח על המרצת- יתר וקושי להרדם, כך שמומלץ לא לקחת את הצמח בלילה.

 

הכנות ומינון: טינקטורה 1:5 ב- 40% אלכוהול, 5-10 מ"ל ליום בין הארוחות.

מיצוי יבש 200-600 מ"ג.

(המידע על הצמח באדיבות ד"ר מינה פארן).

 

כמו כן אושר מחדש לשימוש: זיפן רפואי (Borago officinalis ), צמח חשוב לטיפול בבעיות עור, בתנאי של אנליזה להוכחת היעדר אלקלואידים פירוליזידינים.

 

אנחנו רוצים להודות לאלו שהשתתפו, יחד איתנו, בתהליך הארוך הזה, להבאת צמח נוסף לרשימת הצמחים המותרים לשימוש בארץ ומקווים שתצטרפו אלינו במאמצינו להוסיף צמחים נוספים לרשימה המכובדת הזו.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות ליפה בנייד: 050-5269106, או לכתוב לנו במייל: herbalists@herbology.org.il

 

עבור לתוכן העמוד